Red corner
VO DOMY Ukazka: Montovane domy spacer Ukazka: Montovane domy spacer Ukazka: Montovane domy spacer Ukazka: Montovane domy
Interier   Dnes je sobota 24. 02. 2018, Meniny má Matej
Vyhľadávanie:  
Interier
spacer
PROJEKTY DOMOV    
KONŠTRUKCIE    
   Energetická náročnosť    
   EUROPANEL    
   LIGNOTREND    
   Inteligentné riešenia    
NOVINKY    
PORADŇA BÝVANIA    
O NÁS    
KONTAKT    
NEWSLETTER    
Energetická náročnosť domu

Na začiatku si treba povedať akú energetickú náročnosť požadujete od Vášho domu. Možno, že hlavné kritérium nebude energetická náročnosť ale investičné náklady, to znamená koľko Vás bude stáť stavba domu. Koniec koncov nech si dáte kritérium akékoľvej, vždy sa zaradíte do jednej z dole uvedených skupín. Ostáva ale len na Vás a na realizačnej firme, v ktorej skupine sa s Vašim domom ocitnete.


Energeticky náročný dom

je to dom, v ktorom na prípravu teplej úžitkovej vody (ďalej len TUV) a na vykurovanie ročne potrebujete viac ako 100kWh/m² úžitkovej plochy. Jeho prevádzkové náklady sú v takej výške, že si ho môže dovoliť len ozaj bohatý človek. Kupodivu ani táto skupina obyvateľov on nemá záujem. Ak sa ocitnete v tejto skupine a patríte k priemernej slovenskej rodine, čakajú Vás krušné chvíle.

Energeticky efektívny dom (EED)

Vám znižuje náročnosť pre kúrenie a TUV na hranicu 50-100kWh/m² úžitkovej plochy. V podstate môže byť, ale ak Váš projektnat "vie" a Vy ste ochotný aj počúvať, môžete sa s domom bez problémov zaradiť do výhodnejšej skupiny.

Nízkoenergetický dom (NED)

patrí medzi domy, v ktorých sa ročne na TUV a vykurovanie spotrebuje do 50 kWh na m² úžitkovej plochy.

Pasívny dom (PD)

je energeticky ešte úspornejší. Jeho ročná spotreba tepla na kúrenie a TUV je aj desakrát menšia než u bežnej novostavby, teda 5 až 15 kWh/m² úžitkovej plochy. Osobne si myslíme, že realizovať pasivny dom a dosiahnuť želané parametre za cenu použitia drahých technológií nie je zrovna najidealnejšia cesta. Existuje aj iné riešenia.

Pre úplnosť môžme doplniť ešte posledného nominanta a to je nulový dom.

Nulový dom

sa dá zrealizovať už aj na Slovensku . Ročná spotreba tepla na kúrenie a TUV je do 5 kWh/m² úžitkovej plochy. Dá sa povedať, že tento dom je sebestačný, minie toľko energie koľko sám dokáže vyrobiť. Otázna ostáva zatiaľ jeho výstavba z pohľadu vstupných investícií.

Konštrukcie EUROPANEL a LIGNOTREND sú vhodné pre použitie do energeticky efektívnych domov, nízkoenergetických domov a pasívnych domov za predpokladu rešpektovania komplexných zásad pri navrhovaní takýchto stavieb.


Súvisiace odkazy:
 » Inteligentné riešenia   
 » EUROPANEL  
 » LIGNOTREND  
  Projekty domov  |   Chcete sa opýtať?  |  Objednávka  |  Kontakt  |  © VO DOMY, s.r.o. 2018